طرح شبنم چیست؟

طرح شبنم چیست؟

طرح شبنم عنوانیست کاربردی و مهم که این روز ها در بین فعالان اقتصادی، اصناف، مديران بازرگاني همچنین فروشندگان بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و باعث تغییری بزرگ در سیستم كنترل عرضه به شيوه ‌اي جدید و نو می گردد. لازم به ذکر است که هر چند طرح شبنم مزايا فراواني برای مصرف ‌كنندگان، فروشندگان و حتي مجموعه‌هاي نظارتي و مديريتي دارا می باشد اما کمبود سیستم اطلاع ‌رساني همچنین فرهنگ ‌سازي مناسب از نحوه عملكرد آن انكار ناپذیر است.

شبكه بازرسي و نظارت مردمي که به اختصار به نام شبنم شهرت دارد طرحي است كه با پيشنهاد و پيگيري ستاد مركزي مبارزه با قاچاق كالا و ارز در وزارت صنعت، معدن و تجارت به جهت شفاف ‌سازي گردش انواع كالا همچنین اطلاع از اصالت و قاچاق نبودن آن مورد استفاده قرار می گیرد. در حقیقت با نصب يك نمونه باركد دوبعدي بر روي کالا مورد نظر مي‌توان كالا اصل، تقلب همچنین قاچاق را به آسانی تشخیص و شناسايي نمود.

شایان ذکر است که تشخیص و شناسایی کالا های اصلی و تقلبی با نصب یک نرم افزار مربوطه در یک تلفن همراه به آسانی امکان پذیر است. از دیگر روش‌هاي شناسایی کالا های اصلی از تقلبی ارسال پیامک کد درج نموده بر روی برچسب شبنم، استفاده از تلفن گویا مربوطه همچنین درگاه اینترنتی سامانه مربوطه می باشد. در ادامه مصرف کننده پس از این که اطلاعات درج نموده بر روی کالا را با اطلاعات دریافتی مطابقت نمود و متوجه مغایرت در اطلاعات گردید قادر است به سازمان غذا و دارو گزارش داده، سپس سیستم بازرسی فروشگاه یا شرکت هدف را مورد بازرسی قرار داده و در انتها در صورت تایید تخلف با متخلفان برخورد قانونی می نماید.

نکته مهم دیگر این می باشد که باركد ها به دليل سرعت، دقت و مزایا بسیار خود در كشورهاي توسعه يافته بسيار پركاربرد و محبوب گردیده اند، كاهش خطا در اطلاعات ورودی و تقسيم بندي آن‌ها، سرعت بالا پردازش، دسترسي راحت و سريع به جزئيات، اطلاعات، رهگيري همچنین پيگيري کالا ها در سطح عرضه جزء مهم ترین مزایا باركد های دوبعدي می باشد.

جالب است بدانید که برای نخستین بار یک کشور ژاپنی بارکد دو بعدی که شهرت به QR دارد را طراحی و عرضه نمود، لازم به ذکر است که بارکد های QR تشکیل شده از ماتریکس های دو بعدی می باشند، بارکد QR مخفف دو کلمه Quick Response به معنی پاسخ سریع است که این نامگذاری به دلیل رمز گشایی های بسیار سریعی می باشد که کد های QR فراهم می آورند.

اهداف طرح شبنم

  • تقويت امكان سياست‌ گذاري و كنترل دولت در بخش های كالا و خدمات
  • تسهيل در اجرايي نمودن سياست‌هاي ويژه دولت در كنترل بازار
  • اطمينان مردم از نقش موثر دولت در حوزه كالاها و خدمات
  • افزايش امنيت و جلوگيري از توزيع كالا های قاچاق
  • جلوگيري از توليد و توزيع كالا های جعلي

اهداف طرح شبنم چیست ؟

پروسه عملكرد سامانه شبنم

  1. توليد كنندگان و وارد كنندگان با مراجعه به سامانه شبنم، به جهت هر نمونه از محصول خود باركد دو بعدي مختص به کالا مورد نظر را دريافت مي ‌نمایند. باركد ذکر نموده براي هر قلم كالا شخصي ‌سازي و بر روي آن نصب مي گردد. از طریق این باركد مي‌توان به اطلاعاتي دقيق و متناسب در رابطه با هر نمونه از كالا ها دست يافت.
  2. نرم افزار شبنم که بر روي سامانه اینترنتی در دسترس همگان می باشد، هر فردی قادر است به آسانی نرم افزار را بر روي گوشي تلفن همراه خود نصب نماید.
  3. مصرف کننده قادر است از طریق نرم افزار شبنم باركد دوبعدی QRدرج نموده بر روي کالا را از طریق سامانه استعلام همچنین اطلاعات كالا مورد نظر خود را بر روي تلفن همراه خود مشاهده نماید.
  4. در انتها در صورت مغايرت در اطلاعات باركد، موضوع براي بررسي به سیستم نظارتي ارجاع می گردد و سیستم نظارتي فوق در كوتاه ‌ترين زمان ممكن موضوع را بررسي و نتيجه را به سامانه همچنین مصرف کننده ارائه مي‌ نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *