لیبل شبنم چیست؟

لیبل شبنم طرحی است که در چند سال اخیر به دلیل مبارزه با قاچاق و بیشتر کنترل اقلامی که به واسطه واردات به کشور ما در دسترس عموم قرار می گیرد راه اندازی شده است.

طرح شبنم یا لیبل شبنم در اصل به معنای شبکه بازرسی و نظارت مردمی است که با هدف نظارت مردم بر روی کالا های مصرفیشان می باشد.

هدف کلی از اجرا و ایجاد این طرح نظارت و بازرسی مردم در بازار و تمامی کالا های موجود در کشور چه وارداتی و چه تولید داخل است. این طرح باعث شده است تا با وجود مردم در عرصه نظارت بر آن ها شفافیت در مبادلات اقتصادی نیز به وجود بیاید.

 

طرح شبنم در اصل هدف به این معنی می باشد که به تک تک کالا هایی که از طریق واردات و یا تولید کارخانه های داخلی در دسترس مردم قرار می گیرد یک کد یکتا اختصاصی داده شود تا رهگیری کالا ها در راستای توزیع تا مصرف به راحتی امکان پذیر باشد. این کد شامل تمامی مشخصات کالا، خرید، فروش و جابجایی کالا ( از تمامی مشخصات شرکت مانند انتقال مالکیتی، انتقال فیزیکی و یا بدون انتقال مالکیت ) در این سامانه قابل استعلام و پیگیری می باشد.

یکی از بزرگ ترین دغدغه های جامعه صحت و سلامت و کیفیت محصولات بهداشتی و خوراکی است. مخصوصا ً کالا هایی که به کشور ما وارد می شوند. کنترل و نظارت سازمان های ذیربط نیز مانند سازمان غذا و دارو از محل تولید و حمل و نقل تا عرضه به مشریان این دسته از کالا ها بسیار مهم می باشد.

به همین جهت سازمان غذا و دارو کلیه سازمان ها و یا فروشنده هایی که محصولات سلامت محور مانند انواع خوراکی ها، محصولات آرایشی و بهداشتی، محصولات دارویی و کالا و تجهیزات پزشکی را موظف به داشتن لیبل اصالت و یا همان شبنم کرده است.

لیبل شبنم دراصل به دلیل جلوگیری از قاچاق و پایین آوردن میزان تقلب در این گونه از محصولات مانند انواع مختلف عطر ها و ادکلن ها، لوازم های آرایشی ها و لوازم های بهداشتی به وجود آمده است. سازمان غذا و دارو در راستای پویشی موفقیت آمیز توانست با ایجاد و تولید یک برچسب مناسب و معتبر که هم برای محصولات داخلی و هم مخصوص کالا های واردتی قانونی به کشور است و قابل پیگیری نیز می باشد بر روی این محصولات نظارت کند تا مصرف کنندگان نیز بتوانند کالا های اصل را نیز به راحتی شناسایی و برای مصرفشان تهیه نمایند.

اما یکی دیگر نکته هایی وزارت مربوطه و قانون نیز نتوانسته اند برای آن راه حلی پیدا نمایند این است که در این میان برخی افراد سود جو نیز می توانند از این برچسب ها کپی برداری کنند و یا آن ها را برای محصولات بی کیفیت خودشان جعل نمایند. از این رو لیبل ها پس از مدتی از اعلام رسمی که از سوی سازمان غذا و دارو صورت می گیرد تغییر ظاهر می دهند تا کپی برداری از این نمونه ها افزایش پیدا نکند.

اما می توان برخی از عطر ها و لوازم آرایشی هایی که لیبل اصالت ندارد را اگر از جای مطمئن تهیه می نمایید و به کیفیت آن اعتماد راسخ دارید را به عنوان محصولات اصل و با کیفیت استفاده نمایید. زیرا این محصولات از روش های انسانی و از راه تجارت چمدانی به کشور وارد شده اند.

همان طور که همه می دانند لیبل شبنم به دلیل جلوگیر از مصرف کالای بی کیفیت و قاچاق طراحی و تولید شده است. به همین دلیل تمامی لیبل شبنم ها دارای بارکد قابل استعلام بر روی آن ها می باشند که می توانید با شماره گیری تلفن گویای مرکز، ارسال پیامک و یا مراجعه به سایت شبنم از اصالت و کیفیت آن محصول اطلاعات مورد نظرتان را به دست بیاورید.

همچنین توسط لیبل شبنم می توانید اگر با محصولی مواجه شدید که دارای بارکد معیوب و یا فاقد بارکد است می توانید از همان راه ها گزارشات خود را ثبت نمایید تا توسط بازرسین و سازمان مربوطه پیگیری شوند.

در انتها باید این مورد را اضافه نماییم که در اصل طرح شبنم یا اصالت دارای ۴ عنصر اصلی کد گذاری بر روی کالا ها، قابل رهگیری بودن کالا ها، مشارکت مردم و بازرسی بر کالا ها می باشد. برای سفارش برچسب اصالت کالا کافیست با مشاوران واحد فروش سایت سامان سلامت در تماس باشید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
به کمک نیاز داری؟ با ما در تماس باشید!
شروع گفتگو
برای چت در WhatsApp یکی از اعضای پشتیبانی رو انتخاب کن
معمولا در عرض چند دقیقه پاسخ می دهیم

کلیه حقوق این سایت متعلق به گروه لیبل اصالت می باشد. طراحی سایت و سئو توسط تیم ابر ای تی